Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska „Komunikacja bez granic”
KOMUNIKCJA BEZ GRANIC
Powiat Karkonoski wraz z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej Kraju Libereckiego Republiki Czeskiej, przystąpił do realizacji projektu pn. „Komunikacja bez granic” (nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002845) w ramach programu współpracy transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska na lata 2014-2020, w osi priorytetowej 4, priorytetu inwestycyjnego: Wzmacnianie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych i zainteresowanych stron oraz sprawnością administracji publicznej poprzez wspieranie współpracy prawnej i administracyjnej i współpracy między obywatelami i instytucjami.
Wyjściem do napisania projektu była panująca sytuacja epidemiczna, która ograniczyła możliwości swobodnego przekraczania granic oraz spotkań osobistych. Komunikacja online stała się jedną z podstawowych form wzajemnego przekazywania informacji i doświadczeń.
Projekt „Komunikacja bez granic” ma na celu stworzenie cyfrowej platformy do komunikacji transgranicznej. Pozyskanie niezbędnego sprzętu i oprogramowania pozwoli na stworzenie warunków dla systemu regularnych wideokonferencji, które posłużą partnerom do uzyskiwania informacji o aktualnych wydarzeniach po drugiej stronie granicy, a jednocześnie do edukacji uczestników poprzez warsztaty wideo.
Projekt będzie realizowany w terminie: 01.01.2022r. – 30.06.2023 r.
Całkowity budżet projektu: 62 949,00 EURO.
Budżet Powiatu Karkonoskiego 28 539,50 EURO (w tym udział własny powiatu 15%).
Projekt skierowany jest dla jednostek ochrony przeciwpożarowej po obu stronach granicy, a także do jednostek samorządowych powiatu karkonoskiego. Grupa docelowa, w tym szczególności jednostki OSP rzadko posiadają w swoich zasobach sprzęt multimedialny oraz możliwości techniczne odbycia spotkań on-line. Zakupiony sprzęt na potrzeby realizacji projektu jest niezbędny podczas zaplanowanych działań szkoleniowych oraz jako narzędzie komunikacji poprojektowej. W ramach projektu przewiduje się zakup sprzętu informatycznego, w tym m.in. 12 laptopów z akcesoriami, specjalistyczną kamerę, 11 sztuk kamer internetowych, pomocy naukowych, a także licencję do prowadzenia wideokonferencji.
W ramach projektu zaplanowano, w ciągu 1,5 roku, 20 wideokonferencji: 14 comiesięcznych wideokonferencji informacyjnych (po 7 każdy z partnerów) i 6 wideokonferencji szkoleniowych (po 3 każdy z partnerów).
Dnia 29 kwietnia 2022 roku Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze zorganizowało pierwszą wideokonferencję połączoną ze szkoleniem specjalistycznym z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W ramach warsztatów poruszone zostały tematy z zakresu: wyposażenia zestawów ratowniczych straży pożarnych, uprawnienia strażaków PSP oraz OSP w zakresie udzielenia pomocy medycznej, procedury ratownicze w straży pożarnej, resuscytacja krążeniowo- oddechowa na poziomie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a także tamowanie masywnych krwotoków w obrębie różnych części ciała.
Kolejne szkolenia obejmowały będą tematykę w zakresie m.in. techniki bezpiecznej jazdy samochodem uprzywilejowanym, zespołu stresu pourazowego, a także pomocy psychologicznej w działaniach ratowniczych.
Projekt „Komunikacja bez granic” jest już kolejnym projektem realizowanym wspólnie przez Powiat Karkonoski oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej Kraju Libereckiego. W grudniu 2021 zakończyła się realizacja trzyletniego projektu pn. „Wzmocnienie bezpieczeństwa wspólnego pogranicza w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy”. Działania zrealizowane w ramach projektu ukierunkowane były przede wszystkim na stworzenie wspólnych planów ratowniczych, prowadzenie wspólnych ćwiczeń i szkoleń doskonalących, ukierunkowanych na współdziałanie podczas prowadzenia interwencji i wzajemnej komunikacji, a zakupione profesjonalne wyposażenie jednostek ochrony przeciwpożarowej po obu stronach granicy poprawiło bezpieczeństwo wspólnego obszaru transgranicznego.
W chwili obecnej Powiat Karkonoski realizuje jeszcze dwa projekty transgraniczne skierowane dla jednostek ochrony przeciwpożarowej: „Współpraca polskich i czeskich służb ratowniczych w zakresie ratownictwa technicznego oraz gaszenia pożarów w lasach” oraz „Międzynarodowe zawody sportowo-pożarnicze CTIF jako forma integracji polskich i czeskich Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych”
(Informacja przeniesiona po migracji na nowy portal starostwa - 01.01.2024r. )