Uroczysty Apel Poległych w Borowicach
21 maja Starosta Karkonoski Mirosław Górecki i Wicestarosta Karkonoska Agnieszka Lemiszewska złożyli kwiaty przy pomniku poświęconym Jeńcom Wojennym Koalicji Antyhitlerowskiej Pomordowanym w Latach 1939-1944 przez Faszystów Hitlerowskich na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Borowicach. Pomnik został odsłonięty na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Borowicach, w 45. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Upamiętnia on ofiary przymusowych robót przy budowie Drogi Sudeckiej oraz wszystkich, którzy zginęli w konfliktach zbrojnych.
W tym corocznym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, senatorowie, poczty sztandarowe szkół z gminy Podgórzyn oraz mieszkańcy. Uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny ku czci ofiar, a wszyscy zebrani oddali hołd poległym.
Cmentarz Jeńców Wojennych w Borowicach jest miejscem pochówku przymusowych robotników, głównie Polaków, Rosjan, Belgów, Francuzów i Duńczyków, którzy w latach 1939–1945 zostali zmuszeni do budowy Drogi Sudeckiej w nieludzkich warunkach. Szacuje się, że w obozie zmarło do 1000 jeńców, z czego około 500–600 pochowano w masowych mogiłach.
Udział w Apelu Poległych w Borowicach to nie tylko wyraz pamięci o ofiarach wojny, ale także okazja do refleksji nad historią regionu i znaczeniem pokoju.

