Logo Powiatu Karkonoskiego
Powróć do: Położenie

Gmina Mysłakowice

10 sołectw:
Bukowiec, Dąbrowica, Gruszków, Karpniki, Kostrzyca, Krogulec, Łomnica, Mysłakowice, Strużnica, Wojanów-Bobrów.

Gmina Mysłakowice to najbogatszy w zabytki zakątek Kotliny Jeleniogórskiej. W Mysłakowicach król Fryderyk Wilhelm III miał swoją letnią rezydencję. Za przykładem władcy przedstawiciele sławnych rodów chętnie przybywali do Łomnicy, Dąbrowicy, Wojanowa, Karpnik czy Bukowca, gdzie także zakładali swoje rezydencje. Dziś wraz z domami tyrolskimi w Mysłakowicach współtworzą one niepowtarzalny krajobraz kulturowy.
Pod względem działalności kulturalnej wyróżnia się Bukowiec z pałacem i romantycznym założeniem parkowym. To właśnie tutaj znajduje się siedziba Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej a także siedziba Związku Gmin Karkonoskich. We współpracy z wieloma instytucjami regionu podejmują one ogrom działań wzmacniających lokalne życie kulturalne.

Bliskość Rudawskiego Parku Krajobrazowego stwarza szereg możliwości aktywnego wypoczynku. Bogata baza agroturystyczna i eleganckie hotele pałace to miejsca na konferencje i rodzinny relaks. Okolice sprzyjają wycieczkom pieszym i rowerowym, wędkarstwu, grzybobraniu, wspinaczce skałkowej, a zimą dają świetną okazję do urządzania kuligów i wspólnych zabaw przy ognisku.