Prawa miejskie od 1288 r.
Jelenia Góra położona jest w regionie dolnośląskim, w samym centrum malowniczej Kotliny Jeleniogórskiej, otoczonej ze wszystkich stron górami. Najwyższym punktem Jeleniej Góry są Czeskie i Śląskie Kamienie znajdujące się na wysokości 1416 m n.p.m., najniższym zaś Borowy Jar na wysokości 465 m n.p.m. Jelenia Góra przyciąga nie tylko swym urokliwym usytuowaniem, ale i bogatą historią, która jest efektem mieszania się na tym terenie trzech kultur: polskiej, niemieckiej i czeskiej. Dzisiejsza Jelenia Góra o pięknie zachowanej historycznej zabudowie ze wspaniałymi budowlami pałacowymi i kościelnymi, architekturą uzdrowiskową, parkami oraz ogrodami jest naturalnym ośrodkiem kulturalnym, edukacyjnym i gospodarczym regionu. Wizytówką miasta jest rynek z klasycystycznym ratuszem, otoczony podcieniowymi kamieniczkami, uchodzący za jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku. Miasto łączy cechy zabytkowej starówki, znanego kurortu przyjmującego u wód licznych kuracjuszy i urokliwego wczasowiska, skąd wszystkie drogi prowadzą w góry.
W granicach miasta znajduje się znane z gorących źródeł Uzdrowisko Cieplice, Sobieszów z ruinami zamku Chojnik oraz Jagniątków z Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna.
Zwolenników aktywnego wypoczynku zapraszamy na górskie szlaki i ciekawe trasy piesze, ścieżki do uprawiania nordic walking, oznakowane szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Występujące w mieście doskonałe tereny do uprawiania różnych form kolarstwa od rekreacyjnego po wyczynowe są zachętą dla rowerzystów, a jeleniogórzanka Maja Włoszczowska – wicemistrzyni olimpijska – tutaj właśnie szlifuje swoją formę.
Amatorom sportów ekstremalnych oferujemy możliwość uprawiania wspinaczki górskiej, i szybownictwa; amatorom pięknych widoków polecamy przeloty samolotem wycieczkowym nad Kotliną Jeleniogórską. Znana w Europie „karkonoska fala” przyciąga pilotów szybowcowych z kraju i zagranicy do zdobywania diamentów do odznaki szybowcowej.
Transgraniczne Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie zaprasza na trasy pod Chojnikiem, gdzie w pięknej scenerii Karkonoskiego Parku Narodowego można doświadczać bliskiego kontaktu z naturą uprawiając nordic walking, jazdę na rolkach bądź spacerując. Ciekawostką i dodatkową atrakcją jest jedyny w Polsce tor z tworzywa sztucznego o śliskości śniegu, do uprawiania narciarstwa biegowego w stylu klasycznym i dowolnym.
Borowy Jar znajdujący się w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru sprzyja rekreacji i aktywnemu wypoczynkowi. Atrakcyjne położenie oraz unikatowe ukształtowanie terenu sprawiają, że jest to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, a także wspinaczkowej. Na podziwianie panoramy miasta i Karkonoszy pozwalają zlokalizowane na tym obszarze punkty widokowe: „Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego, Złoty Widok, Trafalgar oraz najnowszy na Górze Gapy.
Dla miłośników wędrówek w przeszłość czekają interesujące zabytki architektury będące świadectwem bogatej historii miasta. Wędrujących Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim – zaprasza Muzeum Karkonoskie z imponującą kolekcją szkła artystycznego, a Muzeum Przyrodnicze to okazja do podziwiania unikatowego Wirtualnego Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku.
Jelenia Góra jest kulturalnym i artystycznym centrum regionu, znanym z festiwali muzycznych, filmowych, niekonwencjonalnych działań teatralnych i pielęgnacji tradycji. Dopełnieniem wszelkich przejawów działalności twórczej i artystycznej jest bogaty kalendarz imprez – poczynając od „Wiosny Cieplickiej”, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Zoom – Zbliżenia”, Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych – a kończąc na obchodach dorocznego święta miasta – Września Jeleniogórskiego, któremu towarzyszy wiele interesujących wydarzeń. Tradycyjny Jarmark Staroci i Osobliwości już od dziesięcioleci przyciąga rzesze kolekcjonerów, w tym z Czech i Niemiec. Jeleniogórską jesień uświetnia Krokus Jazz Festiwal z koncertami polskiego i światowego jazzu. A koniec roku wieńczy wspólna zabawa mieszkańców i turystów podczas dorocznego Sylwestra na Placu Ratuszowym.